At Gjergj Fishta

23 tetor 1871 30 dhjetor 1940

At Gjergj Fishta

.


 

zani i At Gjergj Fishtës kânga e 5 të

zani i At Gjergj Fishtës kânga e 13 të

 

Deshmia e Padėr Gjergj Fishtės nė Kongresin e Manastirit

"Ishim nga tė gjitha skajet e Shqipnisė dhe tė kolonive shqiptare ndėr dhena tė hueja. U treguam me tė vertėt shqiptar sepse kurnjani nuk donte me i lėshue asnji fije penit nga mendimi i vet atij tjetrit. Kongresi duhej tė shpėrndahej pa marrė kurrnji vendim.

- U terbova nga inati, U ēova nė kambė e u fola: – O burra shqyptarė po a me tė vėrtetė do t’i lamė marre vedit para tė gjithė botės?

- Po a mendoni ndopak se ēka do t’u thomi shqyptarėve kur tė na pvesin se ēka keni ba ju dijetarėt atje nė Manastir?

- Ēka do t’u thomi na njerzve tė pashkollė qė nuk dijnė as me shkrue as me kėndue?… Na jemi qė mendojmė me ba Shqypninė e si do ta bajmė atė kur na nuk duem me u marrė vesht ndėrmjet vedit se si duhet me u shkrue germa A e ajo I?

- Burra po u flas me zemėr nė dorė se asht marre e turp e faqe e zezė me i lanė marre vedit para popullit shqyptar e para tanė botės, qė pret dishka prej nesh e na tė kthejmė pa kurrgja nė dorė ndėr shpija tona.

- Po ulnju burra, ulnju sheshit e pse tė kalojmė edhe nji ditė ma shumė nė kėt vend, mos ta lamė duerbosh popullin qė na pret!…

- Aferim! P.Gjergj!… Aferim tė kjoftė, . bėrtiti mė tė madhė njė hoxhė me mjekėrr. Ai u ēue nė kambė e e erdh drejt te un, e mė puthi nė ballė e mė tha: – Kėshtu flet shqiptari qė e di qė asht shqiptar!…

Ulnju burra, – u tha, – ulnju kėtu nė shesh tė zgjedhim njė komisjon e nė krye tė vemė Pader Gjergj Fishten e vetėm komisjoni do tė caktojė se shka duhet tė bajmė sot-pėr tė mirėn e popullit shqiptar neser…

Fjala e tij u ndigjue me duartrokitje e mė caktuen Kryetar tė Komisionit tė Kongresit tė Manastirit, i cili do tė delte bosh sikur mos tė isjte tregue toleranca e eme qė tė pranojshm dy alfabete njiherit, atė tė Stambollit qė kėrkonte Mit’hat Frashėri dhe kėt qė u vendos.

Kjo sjellje e eme nė Kongres tė Manastirit mė ka kushtue mjaft shterjt nė jėtė sepse Abat Doēi, tė cilin un e pėrfaqsova nė atė Kongres m’u idhnue e kur u ktheva mė tha :Pater Gjergj, un tė kam dijtė si nieri qė nuk ban kompromis nė jetė! …

Por Shqypnija nuk mund tė bahej ndrysh…"

Nga, Gjergj Fishta


Lahuta e Malėcis
Cubat
Oso Kuka
Preja
Vranina
Deka
Dervish Pasha
Kuvendi i Berlinit
Ali Pasha i Gucisë
Lidhja e Prizrenit
Mehmet Ali Pasha
Lugati
Marash Uci
Te Kisha e Shnjonit
Te Ura e Rzhanices
Kasneci
Kulshedra
Ne Qafë Hardhi
Te Ura e Sutjeskes
Pater Gjoni
Lekët
Ndermjetsija
Tringa
Ke Tbanat e Curr Ules
Zana e Vizitorit
Gjaku i Marrun
Koha e Re
Xhemjeti
Dedë Gjo'Luli
Lufta e Ballkanit
Konferenca e Londonit

 

Veprat

Jerina Ase Mbretnesha e Luleve
Anzat e Parnasit

 

 

zani i At Gjergj Fishtės


zani i At Gjergj Fishtës kânga e 5 të

zani i At Gjergj Fishtës kânga e 13 të


recitim lahuta e Malëcis nga Reshat Arbana MP3

 
lidhje tė ndryshme

Gjuha Shqype
Shqypnia
Mrizi i Zanave
Buirrnija
Fragmente
Balad Zhvarrimi
Nji Lule Vjeshte
Shqypnia e Lirë
Atdheut
Kataklizmi i Rruzullit
Zef Mirdita Permledhje

THE HIGHLAND LUTE

 

Gjergj Fishta lindi me 23 tetor 1871 ne qytetin e Lezhes.Ne famulli u regjistrua me emrin Zef. Me 1886 ai vazhdon studimet per filozofi dhe teologji ne Bosnje.Sipas rregullavefranceskane ai e nderron emrin ne Gjergj, emer te cilin ai e mbajti deri ne fund te jetes se tij.Fishta njihet ne historine shqiptare edhe si letrar edhe si politikan.Ne vitin 1902 ai u be drejtor i te gjitha shkollave franceskane ne Shkoder ku aty eshte i pari qe fut gjuhen shqipe si gjuhe mesimit.Por Gjergj Fishten e shikojme edhe si nenkryetar parlamenti dhe si deputet te Prefektures se Shkodres.Ai merr pjese ne delegacionin shqiptar
ne konferencen e Parisit me 1919 nga ku mban edhe nje fjalim mbi Shqiptaret dhe te drejtat e tyre.Merr pjese ne komisionin e kongresit te Manastirit nga ku caktohet edhe alfabeti shqiptar i gjuhes shqipe.
Eshte graduar dhe dekoruar nga shume shtete te Evropes, dhe ka marre pjese ne shume konferenca te ndryshme politiko-shoqerore.Veprimtaria e tij letrare eshte shume e gjere, duke renditur ketu: satiren,liriken, dramen, lirika, dhe perkthime .Vdiq me 30 dhjetor 1940.
Disa nga shkrimet me te njohurat jane:

1.Lahuta e Malcis
2.Mrizi i Zanave
3.Vallja e Parrizit
4.Anzat e Parnasit
5.Pika e Voeset
6.Gomari i Babatasit
7.Taraqollja e Ballkanit etj .

komentoni nese deshironi në faqen e Forumit të Malëcis


 

 

       
E Maili yn

na shkruani

 
profili i yn ne facebook

 

Bookmark and Share

 

 

 

 

 

 

 
Vizitorėt

Flag Counter

 

 

   

© gusht.1994 by " www.malsia.eu® S. GjonBala